Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wieś na weekend'2018 - Annowo (gmina Gruta)

30.08.2018

Zapraszamy do Annowa w sobotę 2 września br.

Już od kilku lat w gminie Gruta w miejscowości Annowo we wrześniu organizowane jest widowisko wojenne pod nazwą „Inscenizacja epizodu wojennego w Annowie”, nawiązujące do walk wojsk polskich z niemieckimi z września 1939 roku, a także działania wojenne na linii Annowo – Gruta – Mełno w dniu 2.09.1939 r. Tym razem impreza odbędzie się w ramach konkursu „Wieś na weekend”, dzięki czemu przeprowadzone zostaną również działania promujące projekty sfinansowane ze środków PROW 2014-2020. Organizatorem przedsięwzięcia jest Międzygminne Porozumienie Samorządowe MPS z Okonina, które podjęło współpracę z Gminnym  Centrum Kultury w Grucie.

Co roku w inscenizacji prezentowane jest uzbrojenie i umundurowanie wojsk polskich i niemieckich, a także sposób pracy patroli nadgranicznych i służb sanitarnych.
Aktorzy-inscenizatorzy odtwarzają walkę żołnierzy z Grupy Operacyjnej WSCHÓD – 14. i 66. pułku piechoty, działającej na tych terenach w czasie II Wojny Światowej. Każdorazowo inscenizacja dotyczy innego epizodu związanego z czasem wojennym.
Przedsięwzięcie to na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych gminy i z roku na rok, gromadzi coraz to szersze grono publiczności. Każdego roku na inscenizację do Annowa przybywa kilkuset  miłośników historii, militariów z całego regionu.
Dzięki temu wydarzeniu szczególnie młode pokolenie ma okazję dowiedzieć się o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie gminy Gruta. Rekonstrukcja historyczna w Annowie to nie tylko ważna lekcja patriotyzmu dla mieszkańców gminy Gruta i przybyłych gości, ale również świetna okazja do spotkania pokoleń.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009