Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

”Wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu uprawy roślin i mechanizacji rolnictwa pomiędzy polskimi a niemieckimi producentami rolnymi - wyjazd studyjny”

07.08.2018

W dniach 12-14 czerwca 2018 roku Partner KSOW - Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zorganizował wyjazd studyjny na temat uprawy roślin i mechanizacji rolnictwa, oparty na wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy polskimi a niemieckimi producentami rolnymi. Projekt skierowany był do rolników, doradców oraz nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego, zajmujących się produkcją roślinną.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili na terenie Niemiec dwa wielkopowierzchniowe gospodarstwa. Pierwsze położone w miejscowości Schlieben na południu Brandenburgii, w dzielnicy Elster-Elbe, o areale ponad 2000 ha, prezentowało sprzęt rolniczy nowej generacji.  Całość zabiegów uprawowych w tym gospodarstwie wykonywanych jest siewnikiem wielkopowierzchniowym Amazone Primera DMC-bezpośrednio w mulcz. Ponad połowę upraw zajmuje pszenica, jęczmień, rzepak, natomiast, pozostałe grunty przeznaczono pod pastwiska. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się na czym polega siew konwencjonalny oraz jak wygląda uprawa zbóż, rzepaku czy kukurydzy bez wykorzystywania pługa. Drugie wizytowane gospodarstwo o areale ponad 500 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy i rzepaku było przykładem zastosowania technologii Strip Till, przy użyciu maszyny Maxplacer, która za jednym przejazdem wykonuje wysiew oraz nawożenie gnojowicą.  Ta nowoczesna technologia wpływa między innymi na zmniejszenie strat Azotu. Wizytacja w gospodarstwach była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i niemieckimi przedstawicielami gospodarstw.

Realizowana operacja obejmowała również wyjazd na targi „Dni Pola DLG-Feldtage 2018”,  które w tym roku odbyły się pod hasłem "Produkcja roślinna 2030” w miejscowości Bernburg-Strenzfeld niedaleko Magdeburga (Saksonia-Anhalt). Dni Pola DLG są organizowane co dwa lata, za każdym razem  w innym miejscu. W tym roku targi odwiedziło  ponad 20 tys. osób. Dni Pola to wydarzenie poświęcone uprawie. Na uczestników wyjazdu czekały stoiska pod gołym niebem, plac do prezentacji maszyn i poletka doświadczalne, na których przedstawiono odmiany licznych roślin uprawnych. Ważnym punktem programu na który uwagę zwrócili uczestnicy wyjazdu były poletka z porównaniem różnych metod uprawy pszenicy ozimej poszczególnych odmian. Wiele miejsca poświęcono też pokazowym uprawom ekologicznym. Prezentowano również maszyny podczas pracy: traktory, siewniki, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów, sprzęt do zwalczania chwastów i oprogramowanie do rolnictwa precyzyjnego. Wystawie towarzyszyły liczne fora i dyskusje poświęcone różnym aspektom produkcji roślinnej, np. bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym, zastosowaniu autonomicznych maszyn rolniczych czy ograniczaniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Wyjazd na targi pozwolił uczestnikom nie tylko zapoznać się z nowinkami techniki rolniczej, ale również nawiązać współpracę oraz podzielić się doświadczeniami.

Ostatniego dnia wyjazdu wizytowano fabrykę maszyn rolniczych Horsch w Ronneburgu. Obecnie zakład zatrudnia ponad 1100 osób, a rocznie linie montażowe opuszcza 5600 maszyn, z czego75% trafia za granicę, głównie do Francji, Polski, Rosji, na Ukrainę, do Czech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Krajów Skandynawskich oraz Bałtyckich. Umożliwiono uczestnikom poznanie całego procesu montażu maszyn: od obróbki stali przez proszkownie, lakierownie oraz linię montażową.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009