Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

PROJEKT PARTNERA - "Bo w grupie siła" – szkolenia dla rolników

06.08.2018

W ostatnich latach odnotowujemy znaczne wahania cen surowców i żywności. Ceny artykułów do produkcji rolnej wzrastają szybciej niż ceny uzyskiwane przez producentów za surowce/produkty i często nie gwarantują rolnikom opłacalności produkcji. Jednym ze sposobów na stabilizację warunków do produkcji i uzyskania godziwych cen za surowce rolnicze, jest  wspólne negocjowanie cen dla dużych partii towaru i wspólna sprzedaż produktów, dla których utworzono grupę producentów rolnych. 

Funkcjonowanie rolników w grupie producenckiej przyczynia się do zwiększania rentowności gospodarstw i konkurencyjności na rynku, a także wzmacnia  pozycję  negocjacyjną,  zarówno przy sprzedaży własnych produktów,  jak i zakupach środków do produkcji. Pozwala to na uzyskiwanie lepszych cen przy sprzedaży surowców oraz niższych, przy zakupach środków do produkcji. Jest też korzystna dla odbiorcy surowca ze względu na możliwość zapewnienia regularności  dostaw,  dostosowania  ich  wielkości  do  potrzeb produkcyjnych,  odpowiedniej i wyrównanej jakości surowca (zgodnie z obowiązującymi systemami jakości żywności). Działanie w grupie wpływa także mobilizująco na aktywność środowiska wiejskiego i rolników. Angażuje ludzi i przyczynia się do rozwoju zawodowego wsi, tworząc nowe miejsca pracy (w nowej grupie zatrudnienie znajdują, np. księgowi, specjaliści ds. marketingu, itp.).

Projekt jest realizowany w formie 22 jednodniowych szkoleń informacyjnych oraz doradztwa indywidualnego, jako wsparcia eksperckie dla uczestników szkoleń, którzy podejmą się tworzenia grupy.  Informacje o kolejnych szkoleniach można uzyskać w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku (izbarolnicza@kpir.pl: tel. 56 6789240÷41). Dyżury eksperckie prowadzone są w siedzibie biura KPIR w Przysieku, przez cały okres realizacji projektu, w trzeci poniedziałek miesiąca, do października br.

                              


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009