Innowacyjna energetyka – rolnictwo energetyczne
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała w dniach 27 i 28 maja 2019 r. konferencję, której głównym celem było rozpowszechnienie wśród rolników prowadzących produkcję z intensywną ilością odpadów rolniczych,
np. dużych producentów trzody chlewnej oraz przedstawicieli samorządów gminnych, idei współdziałania przy tworzeniu i funkcjonowaniu biogazowi rolniczych. Inwestycja taka może przyczynić się do rozwoju zielonej gospodarki.
Program seminarium obejmował zarówno część teoretyczno- techniczną
z omówieniem:
- problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska zrzutem odpadów rolniczych,
- podstaw prawnych regulujących funkcjonowanie biogazowni,
- zasad produkcji i przygotowania surowców dla biogazowni,
- możliwości wykorzystania po-fermentu w rolnictwie,
- powiązań pomiędzy biogazownią i otoczeniem,
jak również wizytę w biogazowni w Rypinie, jako przykładu instalacji demonstracyjnej, która udowadnia racjonalność i skuteczność stosowania tego typu instalacji.
W seminarium uczestniczyło blisko 50 osób. Podczas seminarium odbyły się liczne dyskusje panelowe oraz indywidualne rozmowy uczestników, a pan Marek Szczygielski, doradca Dyrektora Generalnego KOWR w Warszawie, wygłosił referat na temat odnawialnych źródeł energii (OZE), skupiając się na tematyce biogazowni. Wnioski z dyskusji panelowych opublikowano
w sierpniowym numerze miesięcznika „Wieś Kujawsko-Pomorska”:
„Biorąc pod uwagę wzrost cen prądu, który wystąpi w najbliższym czasie, własna energia pochodząca z odnawialnych źródeł, jest ogromną szansą na niezależność energetyczną, obniżenie kosztów działalności, ale też na posiadanie stabilnego źródła dochodów. Przyjęte w Polsce nowe przepisy o OŹE stwarzają korzystne warunki dla rozwoju tych źródeł, w tym dla wspólnego jej wytwarzania przez tak zwanych prosumentów (czyli producentów energii, będących równocześnie jej konsumentami). Warto przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym przez naszych zachodnich sąsiadów, gdzie coraz powszechniej rolnicy organizują się w „spółdzielnie energetyczne”, aby razem zarabiać na produkcji energii. Na ogół są to wspólne biogazownie rolnicze, coraz częściej uzupełniane innymi odnawialnymi źródłami (np. siłowniami wiatrowymi i fotowoltaiką). Chyba nadszedł czas, aby poważnie zacząć rozważać taki model współpracy między rolnikami. Wszyscy rolnicy potrzebują energii elektrycznej, ponadto są w stanie efektywnie zagospodarować powstające przy produkcji prądu - ciepło, a przede wszystkim dysponują dużymi ilościami odpadowej biomasy do produkcji biogazu. Żadna inna grupa zawodowa nie ma tak korzystnych warunków do inwestowania w energetykę odnawialną.”