Kujawsko-Pomorskie na Targach Biofach w Norymberdze
W dniach 14-17 lutego Województwo kujawsko-pomorskie zaprezentowało się na XXIX-- Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach w Norymberdze, jednej z największych imprez targowych poświęconych certyfikowanym produktom ekologicznym.
Obecność na targach kujawsko-pomorskich producentów, wynika z długoletniej tradycji upraw ekologicznych w naszym regionie. To właśnie u nas powstały ponad 20 lat temu pierwsze w Polsce gospodarstwa ekologiczne. Według najnowszych danych na Kujawach i Pomorzu jest blisko 500 producentów ekologicznych.
Biofach to od lat ważne europejskie wydarzenie. Podczas ubiegłorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiało ponad 2,5 tys. wystawców, a liczba odwiedzających przekroczyła 51 tys. Wizyta na BioFachu to świetna okazja do podtrzymywania i nawiązywania nowych relacji handlowych. Z możliwości tych po raz kolejny skorzystali kujawsko-pomorscy rolnicy i przetwórcy, produkujący metodami ekologicznymi.
W Norymberdze nasz region reprezentowali członkowie Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych Ekołan. Regionalne stoisko było częścią polskiej ekspozycji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Swoje produkty wystawiali:
- wytwórnia makaronu BIO z Pokrzydowa pow. brodnicki
- przetwórnia owoców i warzyw Bio Food z Ciechocina, pow. golubsko-dobrzyński
- producent słodyczy Ekoflorka z Torunia
- Ekopiekarnia z Torunia
- rolnicy oraz wytwórcy zrzeszeni w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych Ekołan, oferujący min. materiał siewny.
Poza wizytą na targach, Stowarzyszenie Ekołan zorganizowało wizytę studyjną. W programie znalazł się blok seminaryjny na temat organizacji systemu rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych w Niemczech. Pierwsze wykłady w rodzinnym gospodarstwie młynarskim Minderleinsmuhle w regionie Górnej Frankonii. Początki działalności tego gospodarstwa sięgają XIV wieku, a od 1776 roku jest ono własnością rodziny Hubmann. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku są oni pionierami niemieckiego ekologicznego przetwórstwa zbożowego. Wytwarzana w gospodarstwie szeroka paleta produktów zbożowych posiada certyfikat ekologiczny. Kolejne wykłady zaplanowano w gospodarstwie ekologicznym rodziny Switalski. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca, znajdują się tam też mały młyn oraz sklep w którym sprzedawane są wyroby produkowane w gospodarstwie.